Konferans Teması

Bu yıl yapılacak olan IMISC 2018’in teması Gartner’ın “an entwining of people, devices, content and services” (Çev. insanın, cihazların, içeriğin ve servislerin iç-içe geçmesi) olarak tanımladığı Intelligent Digital Mesh (Çev. Zeki Dijital Örgü).

Gartner, Zeki Dijital Örgü ile insanların, cihazların, içeriğin ve servislerin iç içe geçerek akıllı ve dijital özellikleri olan bir ağ oluşturduğunu belirtiyor. Böylece, dijital modeller, iş platformları ve dijital işi desteklemek için zengin, akıllı bir servis seti tarafından kullanılabilir duruma geliyor. Kavramsal yapısına baktığımızda, farklı terimlerin nasıl bütünleştirildiği konusunda fikir sahibi olabiliyoruz.

Zeki: Yapay Zeka hemen her teknolojik gelişime ayak uydurabiliyor ve iyi tanımlanmış kavramsal bir yapı. Bu yapı, dinamik, esnek ve otonom sistemlere izin veriyor.

Dijital: Gerçeklik ile sanallığın tek bir dünyada birleşmesi, sosyal yapıların yanında bireyin tanımını da değiştiriyor.

Örgü: Yaşamı oluşturan elemanların, fiziksel ya da değil, maddi ya da manevi, tensel ya da ruhsal olarak aynı platformda bir arada bulunması bu örgünün oluşması anlamına geliyor.

IMISC 2018'de, Zeki Dijital Örgü’nün farklı özelliklerinin tartışılabilir olduğunu düşündük. Bu nedenle çeşitli konulardaki fikirlerinizi paylaşmanızı bekliyoruz. Bunlar, yapay zeka, zeki uygulamalar, zeki nesneler, dijital ikizler, bulut bilişim, konuşkan platformlar, yoğun deneyim, blockchain, olay-temelli programlama, vs gibi konular ama, işin doğrusu, paylaşımlarınız ve katkılarınız için bir sınır bulunmuyor.

GARTNER'DAKİ DEVAMI →